Żywa lekcja historii

W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Jedną z form uczczenia tej wyjątkowej rocznicy było zorganizowanie w naszej szkole  4 października  Żywej Lekcji Historii.

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości  polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało kolejnym pokoleniom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Nadzieje na odzyskanie niepodległości wzbudził wybuch I wojny światowej, podczas której naprzeciw siebie stanęli nasi zaborcy. Polacy stanęli przed dylematem, po której stronie konfliktu się opowiedzieć? Józef Piłsudski, nadzieje na odbudowę Rzeczypospolitej wiązał z państwami centralnymi, u boku których sformował Legiony Polskie.Roman Dmowski  natomiast  w Rosji i jej sojusznikach na Zachodzie. Sprawę polską przedstawiał także na arenie międzynarodowej Ignacy Paderewski, znakomity  kompozytor i pianista.

We wszystkie wymienione postacie historyczne wcielili się uczniowie naszej szkoły. A dzięki porywającej narracji prowadzącego spotkanie pana Michała, lekcja historii o odzyskaniu niepodległości  stała się niezwykle barwnym i interesującym przeżyciem, które wzbogaciło naszą wiedzę historyczną.