30 Jesienny Rajd na Raty

Od września do listopada 2021 członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego „Róża Wiatrów” z klas IV-VIII wraz z opiekunami: Magdaleną Górską, Natalią Machnio, Marcinem Skrokiem i Cezarym Szlachcińskim uczestniczyli w trzydziestym Jesiennym Rajdzie na Raty organizowanym przez O.M. PTTK w Radomiu.

Celem Rajdu było:
– Uczczenie 145 rocznicy urodzin ks. Jana Wiśniewskiego – patrona Oddziału,
– Poznawanie okolic Radomia,
– Zdobywanie odznak turystycznych,
– Popularyzacja aktywnego wypoczynku.

Pierwszy etap rajdu uczestnicy rozpoczęli 25 września przed budynkiem naszej szkoły. Następnie pociągiem Kolei Mazowieckich dojechali do Pionek Zachodnich, skąd wyruszyli w czternastokilometrowy marsz, ciesząc się słoneczną pogodą i pięknymi widokami. Po czym ze stacji Pionki PKP pociągiem wrócili do Radomia.

Druga rata rajdu rozpoczęła się tak jak poprzednia przed budynkiem naszej szkoły. Uczestnicy dojechali pociągiem do Rożek, gdzie przed pomnikiem zamordowanych przez hitlerowców członków polskiego ruchu oporu mieli chwilę na czas zadumy nad tymi bolesnymi momentami naszej historii. Z Rożek nasi turyści wyruszyli poprzez pola i lasy w kierunku Krogulczej. Nieopodal miejsca w którym rozegrała się na początku siedemnastego wieku bitwa pod Guzowem w czasie Rokoszu Zebrzydowskiego, rozpalono ognisko i uczestnicy mogli się posilić pieczonym kiełbaskami i nieco ogrzać. Pogoda nas nie rozpieszczała. Było zimno i wietrznie, ale widoki kolorowej polskiej jesieni na długo zapadną w pamięć uczestników. Po dotarciu do stacji kolejowej Wolanów młodzi turyści zdrowo zmęczeni, ale w świetnych humorach, wsiedli do pociągu i wrócili do Radomia.

Niestety w trzeciej racie rajdu nie wzięliśmy udziału z powodu złej pogody i obawy przed chorobą, ale przecież zdrowie i przyjemność z pieszych wędrówek są najważniejsze.