Centrum Nauki Kopernik

Uczniowie  klasy 8 b  naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Laboratorium chemiczne i fizyczne  to miejsca wyjątkowe. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów nasi uczniowie samodzielnie wykonywali niezwykłe doświadczenia. Podczas zajęć odkrywali w sobie pasje, o jakie się nawet nie podejrzewali !

W laboratorium chemicznym  uczniowie   rozwikłali sprawę morderstwa. Odwiedzili miejsce zbrodni i zbierali materiał dowodowy. Poszukiwali  odcisków palców, śladów krwi, a potem zbadali pobrane próbki. Przeprowadzili także analizę różnić serologicznych krwi. Takie badanie jest możliwe dzięki Ludwikowi Hirszfeldowi – polskiemu lekarzowi, który pracował nad grupami krwi i wprowadził ich oznaczenia, funkcjonujące do dziś na całym świecie – 0, A, B i AB. Znając profile podejrzanych, uczniowie zdemaskowali  mordercę.

W laboratorium fizycznym było naprawdę zimno! A to za sprawą pionierów w dziedzinie skraplania tlenu i azotu Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Uczniowie zapoznali się ze skraplaniem gazów, poznali nadprzewodniki i spróbowali stworzyć urządzenie do obserwacji promieniowania. Odkryli także tajemnicze właściwości materiałów poddanych działaniu niskich temperatur, które wciąż są przedmiotem badań wielu polskich uczelni.