53 Zimowy Rajd na Raty

Od stycznia do  marca 2023r. członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego „Róża Wiatrów” wraz z opiekunami wzięli udział w 53 Zimowym Rajdzie na Raty orgaznizowanym przez O.M. PTTK w Radomiu.

Celem Naszym rajdów jest: uczczenie 115. rocznicy powstania Oddziału PTTK w Radomiu, uczczenie 160 rocznicy Powstania Styczniowego, poznawanie okolic Radomia, zdobywanie odznak turystycznych oraz popularyzacja aktywnego wypoczynku.

W jak najbardziej jesiennej aurze zainaugurowaliśmy 53. Zimowy Rajd na Raty. Pierwsza rata rozpoczęła się na przystanku kolejowym Ruda Wielka i stąd przede wszystkim młodzi turyści wyruszyli do Rożek. Wioskami, polami i w mniejszym stopniu lasami udało się przejść mimo czających się gdzieniegdzie na nieuważnych uczestników rozlewisk. Było też trochę historii, trasa wiodła przez Kowalę, przez miejsce bitwy podczas powstania styczniowego, którego okrągłą 160. rocznicę obchodzimy w tym roku. Ale jak Kowala, to także ślady dawnego osadnictwa, czyli grodzisko. Było więc wszystko: przyroda, historia, osadnictwo współczesne i ognisko.

Dopiero na II racie 53. Zimowego Rajdu na Raty była prawdziwa zima. I dobrze, bo wreszcie było śnieżnie, bajkowo, można było bałwany lepić, śnieżkami się rzucać. Dawno nie było takich śnieżnych aktywności. A wszystko działo się w okolicach Jedlni-Letnisko. Co prawda trzeba było przetrzeć niektóre szlaki ale za to miło było patrzeć na pięknie ośnieżone drzewa, poszaleć na śniegu lub ze śniegiem, a później ogrzać się przy ognisku.

4 marca zakończyliśmy III ratą 53. Zimowy Rajd na Raty. Co prawda tylko jedna z rat była naprawdę zimowa, ale kalendarz zobowiązuje. Na ostatniej racie uczestnicy wędrowali z Lesiowa przez Korczakową Górę do Jedlni-Letnisko. Trasa prowadziła przez wydmy, Królewski Gościniec, udało się trafić na czerwony i żółty szlak. Oczywiście zwieńczeniem wszystkiego było ognisko z kiełbaskami – i do tego niespodzianka: pierogi od harcerzy! Przy ognisku drużyny szkolne odebrały pamiątkowe dyplomy, a najmłodsza uczestniczka wędrówki – specjalną odznakę z rąk Prezesa Oddziału.

25 marca rusza Wiosenny Rajd na Raty. Wszystkich miłośników pieszych wędrówek serdecznie zapraszamy!