Galeria Laboratorium

Rok szkolny 2023/2024

Programowanie przez zabawę

Uczniowie uczęszczający na  szkolną świetlicę  mają możliwość poznania i przetestowania zestawów Lego w podstawowych jak i rozszerzonych wersjach. To doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawą zabawę, która jest okazją do nauki, rozwijania umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności. Uczniowie mogą spróbować swoich sił w łatwych projektach wstępnych lub wykorzystać nieograniczone możliwości projektowe zestawu SPIKE Prime, który pomoże im przyswoić kluczowe zagadnienia STEAM i umiejętności potrzebne do tworzenia innowacji w XXI wieku. A wszystko to podczas wesołej zabawy!

Szkolny Klub Gier Planszowych

Magiczny Dywan, to innowacyjna, interaktywna pomoc dydaktyczna do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Obraz wyświetlany na podłogę tworzy wirtualny „magiczny dywan”, na którym uczniowie mogą przeżywać wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych, po edukację poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy. Magiczny Dywan wraz ze swoimi animacjami przyciąga nie tylko uczniów klas młodszych. W ramach innowacji pedagogicznej „Szkolny Klub Gier Planszowych” uczniowie świetnie  się bawili. Rozwijali motorykę, koordynację wzrokowo – ruchową, spostrzegawczość oraz szybkość reakcji.

 

Kompetencje społeczne

Zabawa rozwijająca umiejętności samopoznania i integracji społecznej z uczniami klasy 3a i 2b. Wykorzystanie robotów Photon do poznania siebie i innych oraz alternatywna komunikacja to doskonała forma nauki dla naszych uczniów.

Jak zmienić rysunek w przestrzenny obiekt?

Za pomocą długopisów 3D udało się zmienić rysunek w obiekt przestrzenny, dla niektórych to pierwsza możliwość korzystania z tego typu długopisów. Potrzebowaliśmy dużo koncentracji i wytrwałości dla osiągnięcia zamierzonego celu.

Podstawy programowania

LEGO Education SPIKE Prime to doskonałe narzędzie  nauki programowania przez kreatywną zabawę, pomaga rozwijać umiejętności krytycznego myślenia oraz dążenia do rozwiązywania problemów.

Eksperymentowanie z klockami Lego

Zestaw LEGO Education BricQ Motion  angażują uczniów do eksperymentowania z siłami, ruchem i interakcjami w kontekście sportu. Zestaw BricQ Motion zapewnia łatwą, praktyczną naukę, która pozwala uczniom wprawiać klocki LEGO w ruch bez konieczności korzystania z technologii.

Rok szkolny 2022/2023

Podłoga interaktywna – magiczny dywan

Podczas zajęć specjalistycznych bardzo często wykorzystywany jest Magiczny dywan.

W atrakcyjny dla dzieci sposób ćwiczy koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo- ruchową

i spostrzeganie.

Projektujemy  modele 3d w Tinkercad, niektóre efekty naszej pracy posłużą jako pomoc dydaktyczna na lekcjach biologii.

Warsztaty manualne rozwijające koordynację wzrokowo ruchową dla klas 1-3.

 

„Hobbit”- galeria postaci długopisem 3D w wykonaniu uczniów klasy 6b na lekcji języka polskiego.

Świątecznie w Laboratorium przyszłości Kreatywność naszych uczniów jest nieograniczona.

Przy użyciu długopisów 3D przygotowali Wielkanocne pisanki.

Photon Moduł Edukacja Społeczno-Emocjonalna

Uczniowie klasy pierwszej trenują umiejętności społeczno-emocjonalne wykorzystując zestaw Photon Moduł Edukacja Społeczno-Emocjonalna (SEL). Dzięki różnorodnym ćwiczeniom  z zestawu dowiedzą się, jak radzić sobie   z trudnymi zagadnieniami oraz lepiej funkcjonować w rodzinie, szkole i społeczeństwie. Wyposażą się w podstawowe umiejętności radzenia sobie z agresją, stresem i negatywnymi emocjami.  Nauczą się lepiej rozpoznawać emocje swoje i innych osób, dokonywać właściwych wyborów, współpracować w grupie oraz szacunku do siebie nawzajem.

 


Nasi uczniowie przygotowując się do szkolnego balu karnawałowego stworzyli maski, wykorzystując długopisy Banach 3D zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Warsztaty miały na celu usprawnienie motoryki małej,  udoskonalenie precyzji, rozwijanie  wyobraźni oraz kreatywności.


Uczniowie szóstej klasy mieli możliwość korzystania z zestawów LEGO Education SPIKE Prime, dzięki którym budowanie z klocków lego stwarza nowe możliwości wprowadzania robotyki na zajęciach lekcyjnych, praktycznie na każdym przedmiocie w szkole.
Praca w grupach, ścisła współpraca między zespołami pozwoliła na osiągnięcie zamierzonego celu. Wykorzystanie zestawów Lego Spike Prime to nauka przez zabawę w modelu STEAM, pozwalająca uczniom na pełne zaangażowanie na lekcji.

W pierwszy semestrze roku szkolnego 2022\2023 uczniowie z klas IIIb, VIIa i VIIb brali udział w zajęciach rewalidacyjnych w Laboratorium Przyszłości. Doskonalili swoją wyobraźnie przestrzenna, sprawność manualną. Przy okazji świetnej zabawy rozwijali swoją kreatywność, używając między innymi długopisów 3D. Doskonalili umiejętności konstrukcyjne za pomocą klocków Lego. Uczniowie poznawali także różne zastosowania stacji lutowniczej. Owocem ich pracy oprócz zdobycia nowych umiejętności i rozwinięcia już nabytych były wytwory ich wyobraźni i pracy w postaci m.in. modeli 3D, ozdób choinkowych, obrazków wykonanych metodą wypalania w drewnie. W czasie zajęć wszyscy świetnie się bawili przy okazji ucząc i rozwijając się.

Utrwalenie słownictwa z języka angielskiego, Nasi uczniowie z klasy szóstej wykorzystywali Photona podczas zajęć lekcyjnych, zgodnie z modelem STEAM. Połączenie wszystkich obszarów edukacyjnych: nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki umożliwiło poszerzenie wiedzy, utrwalenie słownictwa z języka obcego wraz z rozwojem kompetencji informatycznych.

 

Połączenie robota Photon z zestawem do rysowania pozwoliło uczniom na nowe możliwości utrwalenia figur geometrycznych i ich położenia na płaszczyźnie. Współpraca zespołowa dała dużo satysfakcji a cel zamierzony został zrealizowany.

Konstruowania maszyn, które faktycznie się ruszają, dzięki klockom Korbo nasi uczniowie mogli stworzyć to co było w wyobraźni. Budowanie tymi klockami, to nowy wymiar konstruowania, zabawy i nauki w jednym.

Nasi uczniowie chętnie korzystają z możliwości poznawania nowych technologii, budują korzystając z zestawów LEGO Education BricQ, programują, testują możliwości robotów Photon. Dzięki aplikacjom udostępnionym na tablecie każdy mógł sterować robotem używając prostych instrukcji. W ten sposób uczniowie ćwiczyli wyobraźnię przestrzenną oraz planowali i przewidywali kroki Photona. Wszystko to w atmosferze zabawy i wzajemnej współpracy.

Klasa III a – zabawy na magicznym dywanie.

 1 grudnia klasa VI b próbowała swoich sił w wykorzystaniu robota Photon do zajęć ekologicznych w czasie lekcji geografii. Nie wszystko jeszcze udaje się zrobić ale sterowanie ruchem robota jest już opanowane! Był również czas na zajęcia z zestawami klocków lego. Uczniowie bardzo chętnie powtórzą lekcję w Laboratorium przyszłości.

Klasa 2a kolejny raz spędziła czas wykorzystując klocki z Laboratorium przyszłości. Uczniowie współpracując w grupach musieli zgodnie z podaną instrukcją wykonać wybrane zadania.

Klasa 2a poznawała Magiczny dywan. Wszyscy z dużym zaangażowaniem starali się wykonać zadania.

Twórczo, kolorowo, kreatywnie

Dzieci bez względu na wiek uwielbiają wszelkiego rodzaju klocki LEGO. Uczą one myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania. To zabawka najbardziej pobudzająca do aktywności, twórczej zabawy, a nawet nauki. Z pozoru kawałek plastiku z wypustkami, które umożliwiają łączenie z innymi elementami. Ale właśnie ta możliwość łączenia, budowania i kreowania dziecięcej rzeczywistości umożliwia wszystkim konstruktorom nieograniczone możliwości zabawy i nauki. I tak właśnie uczniowie klasy VIIIb spędzili czas w szkolnej pracowni, która powstała w ramach programu Laboratoria Przyszłości z inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zabawa jest najlepszą formą nauki, uczniowie świetlicy Naszej szkoły podczas swobodnej zabawy, kreatywnie konstruują według własnej wyobraźni, ale również określonej instrukcji modele wykorzystując klocki lego. Poznają zasady działanie robotów, ich zaprogramowania, eksperymentują a przy tym zdobywają nowe umiejętności.

Kreatywność wciąga. Zajęcia Cuda-wianki to także nowoczesność, elementy robotyki. Dla każdego coś fajnego, chłopcy szaleją z klockami lego ,dziewczynki tworzą piękności w 3D.Jest moc, jest zabawa.

Kl. 3b w Laboratorium przyszłości –warsztaty.

Dzień Chłopaka w klasie 3a

Cuda-wianki, zajęcia kreatywne z kl.6a, to rzeczywiście cuda, cudeńka, dziś w wydaniu 3D. Dużo dobrej zabawy, cuda techniki w naszym szkolnym Laboratorium Przyszłości. Wciągające i rozwijające kreatywność, aż trudno było oderwać się od pisaków 3D.

Cuda-wianki z mazakami 3D.Super kreatywnie i naukowo. Dużo emocjii nowych doświadczeń. Labolatorium przyszłości pomaga rozwijać kreatywność.