Centrum Nauki Kopernik

Uczniowie  klasy 8 b  naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

Laboratorium chemiczne i fizyczne  to miejsca wyjątkowe. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów nasi uczniowie samodzielnie wykonywali niezwykłe doświadczenia. Podczas zajęć odkrywali w sobie pasje, o jakie się nawet nie podejrzewali ! 

W laboratorium chemicznym  uczniowie   rozwikłali sprawę morderstwa. Odwiedzili miejsce zbrodni i zbierali materiał dowodowy. Poszukiwali  odcisków palców, śladów krwi, a potem zbadali pobrane próbki. Przeprowadzili także analizę różnić serologicznych krwi. Takie badanie jest możliwe dzięki Ludwikowi Hirszfeldowi – polskiemu lekarzowi, który pracował nad grupami krwi i wprowadził ich oznaczenia, funkcjonujące do dziś na całym świecie – 0, A, B i AB. Znając profile podejrzanych, uczniowie zdemaskowali  mordercę.

Czytaj dalej

Rajd Mikołajkowy

W sobotę 4 grudnia 2021r. odbył się rajd „Mikołajkowo….pieszo przez las” zorganizowany przez Stowarzyszenie Anima Loci. Członkowie SKT „Róża Wiatrów” wzięli w nim udział pod opieką p. Magdaleny Górskiej, p. Natalii Machnio i p. Marcina Skroka.

Zbiórkę mieliśmy na dworcu PKP o godz. 8:00. Szczęśliwi i zniecierpliwieni tego co Nas czeka wsiedliśmy w pociąg udając się w niezapomnianą przygodę. W podróży spotkaliśmy Świętego Mikołaja, który rozdawał słodkości. Nasza podróż zakończyła się na peronie Strzyżyna, skąd wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę.

Czytaj dalej

30 Jesienny Rajd na Raty

Od września do listopada 2021 członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego „Róża Wiatrów” z klas IV-VIII wraz z opiekunami: Magdaleną Górską, Natalią Machnio, Marcinem Skrokiem i Cezarym Szlachcińskim uczestniczyli w trzydziestym Jesiennym Rajdzie na Raty organizowanym przez O.M. PTTK w Radomiu.

Celem Rajdu było:
– Uczczenie 145 rocznicy urodzin ks. Jana Wiśniewskiego – patrona Oddziału,
– Poznawanie okolic Radomia,
– Zdobywanie odznak turystycznych,
– Popularyzacja aktywnego wypoczynku.

Czytaj dalej