Celem projektu Erasmus+ „Don’t be Cyber Bully, Be Aware” jest rozwijanie kompetencji językowych, poznawanie tradycji i kultury krajów członkowskich, a przede wszystkim uwrażliwianie młodzieży na niebezpieczeństwo związane z cyberprzemocą oraz wskazywanie właściwych sposobów korzystania z Internetu. W projekcie uczestniczą: Turcja, Włochy, Portugalia, Bułgaria, Rumunia i Polska.
Strona projektu – facebook
Mobilność: Włochy – Brindsi 24.01.2022 – 28.01.2022
Ze względu na wykrycie wirusa covid wśród uczestników, mobilność odbyła się wirtualnie dla uczniów naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli online w ceremonii otwarcia, w wykładach i warsztatach dotyczących cyberprzemocy, wirtualnych wycieczkach oraz w ceremonii pożegnalnej.
Mobilność: Turcja – Mersin 21.03.2022 – 25.03.2022
W spotkaniu w Turcji uczestniczyło czterech uczniów naszej szkoły oraz dwie nauczycielki. Uczniowie mieli okazję poznać szkołę partnerską, zapoznać się z kulturą i kuchnią turecką. Uczestniczyli w warsztatach dotyczących przeciwdziałaniu cyberprzemocy, prezentowali i oglądali nagrane przez uczestników filmy. Zwiedzili Mersin, Kizkalezi, Narlikuyu, Uzunkaburc, Kapadocję. Mieli okazję obejrzeć jak wygląda obróbka kamieni szlachetnych, odwiedzić warsztat garncarski, a także farmę z uprawą m.in. oliwek, pomarańczy i bananów.
Otwartość i gościnność tureckich przyjaciół urzekła naszych uczniów.
Mobilność: Polska – Radom 16.05.2022 – 20.05.2022
W dniach 16-20 maja br. do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przyjechali uczniowie i nauczyciele z czterech krajów: Turcji, Rumunii, Portugalii i Bułgarii.
W ramach mobilności w Radomiu, uczniowie i nauczyciele odwiedzili Muzeum Wsi Radomskiej, wzięli udział w grze miejskiej, wykonując różne zadania i poznając historię naszego miasta. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych i informatycznych o tematyce związanej z hasłem projektu, tworząc komiksy i animacje. Odwiedzili Urząd Miasta, pojechali na wycieczkę do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Ponadto świetnie bawili się podczas wspólnej gry w kręgle czy zapoznając się z magią iluzji w Trickoramie.
Zawiązały się wspaniałe przyjaźnie między uczniami z krajów partnerskich i goszczącymi ich rodzinami. Rodzice uczniów bardzo zaangażowali się w wizytę naszych gości. Dziękujemy wszystkim 16 rodzinom za goszczenie przyjezdnych uczniów.
Na zakończenie mobilności odbył się pokaz talentów uczniów z naszej szkoły. W portalu internetowym Co za dzień pojawiły się zdjęcia z tej uroczystości.
Mobilność: Bułgaria – Goce Dełczew 2.10.2022 – 8.10.2022
W spotkaniu w Bułgarii uczestniczyło czterech uczniów naszej szkoły oraz dwie nauczycielki. Uczniowie zwiedzili stolicę Bułgarii Sofię, Rylski Monastyr, gościnne Goce Dełczew, uroczą wioskę Kowaczewica, Ogniatowo i wyjątkowo urokliwe Płowdiw. Podczas pobytu w Goce Dełczew uczniowie mieli okazję poznać goszczącą szkołę, odwiedzili także dwie inne szkoły w tym mieście, uczestniczyli w warsztatach dotyczących tematyki projektu. Nawiązali przyjaźnie z uczniami z innych krajów.
Mobilność: Portugalia – Caregal do Sal 13.11.2022 – 19.11.2022
W spotkaniu w Portugalii uczestniczyło 5 uczniów wraz z dwiema nauczycielkami. Uczniowie zwiedzili gościnne Caregal do Sal, Coimbrę, Aveiro i Costa Nova, Cabanas de Viriato. Uczniowie poznali szkoły w Caregal do Sal i Cabanas de Viriato, uczestniczyli w warsztatach cyfrowych, na które wcześniej przygotowali materiał dotyczący czynników ryzyka cyberprzemocy, a także w warsztatach o prawach człowieka. Nawiązali przyjaźnie z innymi uczestnikami projektu.
Mobilność: Rumunia – Caracal 7.05.2023 – 12.05.2023
W spotkaniu w Rumunii uczestniczyło 6 uczniów i 4 cztery nauczycielki. Uczniowie zwiedzili gościnne Caracal oraz miasta Sibiu, Krajowa i Orszowa. W gościnnej szkole w Caracal poznali rumuński system edukacji, prezentowali innym uczniom materiały przygotowane wcześniej – animację i wiersz o cyberprzemocy. Odżyły nawiązane w poprzednim roku przyjaźnie, a także nawiązały się nowe.
Projekt dobiegł końca. Tu podsumowanie naszych spotkań i podróży: prezentacja