Don’t be Cyber Bully, Be Aware

Celem projektu Erasmus+ „Don’t be Cyber Bully, Be Aware” jest rozwijanie kompetencji językowych, poznawanie tradycji i kultury krajów członkowskich, a przede wszystkim uwrażliwianie młodzieży na niebezpieczeństwo związane z cyberprzemocą oraz wskazywanie właściwych sposobów korzystania z Internetu. W projekcie uczestniczą: Turcja, Włochy, Portugalia, Bułgaria, Rumunia i Polska.

Strona projektu – facebook

Mobilność: Włochy – Brindsi 24.01.2022 – 28.01.2022

Ze względu na wykrycie wirusa covid wśród uczestników, mobilność odbyła się wirtualnie dla uczniów naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli online w ceremoni otwarcia, w wykładach i warsztatach dotyczących cyberprzemocy, wirtualnych wycieczkach oraz w ceremonii pożegnalnej. 

Mobilność: Turcja – Mersin 21.03.2022 – 25.03.2022

  W spotkaniu w Turcji uczestniczyło czterech uczniów naszej szkoły oraz dwie nauczycielki. Uczniowie mieli okazję poznać szkołę partnerską, zapoznać się z kulturą i kuchnią turecką. Uczestniczyli w warsztatach dotyczących przeciwdziałaniu cyberprzemocy, prezentowali i oglądali nagrane przez uczestników filmy. Zwiedzili Mersin, Kizkalezi, Narlikuyu, Uzunkaburc, Kapadocję. Mieli okazję obejrzeć jak wygląda obróbka kamieni szlachetnych, odwiedzić warsztat garncarski, a także farmę z uprawą m.in. oliwek, pomarańczy i bananów. 

  Otwartość i gościnność tureckich przyjaciół urzekła naszych uczniów.

Mobilność: Polska – Radom 16.05.2022 – 20.05.2022

W dniach 16-20 maja br. do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przyjechali uczniowie i nauczyciele z czterech krajów: Turcji, Rumunii, Portugalii i Bułgarii. 

W ramach mobilności w Radomiu, uczniowie i nauczyciele odwiedzili Muzeum Wsi Radomskiej, wzięli udział w grze miejskiej, wykonując różne zadania i poznając historię naszego miasta. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych i informatycznych o tematyce związanej z hasłem projektu, tworząc komiksy i animacje. Odwiedzili Urząd Miasta, pojechali na wycieczkę do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Ponadto świetnie bawili się podczas wspólnej gry w kręgle czy zapoznając się z magią iluzji w Trikoramie.

Zawiązały się wspaniałe przyjaźnie między uczniami z krajów partnerskich i goszczącymi ich rodzinami.  Rodzice uczniów bardzo zaangażowali się w wizytę naszych gości. Dziękujemy wszystkim 16 rodzinom za goszczenie przyjezdnych uczniów. 

Na zakończenie mobilności odbył się pokaz talentów uczniów z naszej szkoły. W portalu internetowym Co za dzień pojawiły się zdjęcia z tej uroczystości. 

 

Czekają nas jeszcze spotkania w Bułgarii, Portugalii i Rumunii.