From one culture to another

Nasza szkoła realizuje projekt „From one culture to another”, który ma na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii, geografii, literatury, zwyczajów, tradycji, tańców oraz muzyki ich własnego kraju oraz krajów partnerskich. Projekt ma własną stronę na Facebooku

Mobilność: Polska – Radom 4.04.2022 – 8.04.2022

W poniedziałek 4 kwietnia 2022r. rozpoczęło się trwające tydzień spotkanie przedstawicieli szkół z Grecji, Słowenii, Turcji i Węgier. Przygotowaliśmy powitalną uroczystość w czasie której zaprezentowali się uczniowie naszej placówki. 

  Nasi goście mieli okazję zapoznać się z historią naszego miasta podczas zwiedzania z przewodnikiem. Zapoznali się z tradycjami polskimi, naszą historią, geografią, sławnymi ludźmi. Uczestniczyli w warsztatach lepienia pierogów w Mammaleo, zwiedzali wystawę w Centrum Sztuki „Elektrownia”, gdzie brali też udział w warsztatach. Tworzyli piękne pisanki podczas zajęć plastycznych. Pojechali na wycieczkę do Krakowa i Bochni. Świetnie bawili się podczas wspólnej gry w kręgle.

  Nasi uczniowie z zaangażowaniem włączyli się w działania projektowe, a spotkania z kolegami z innych krajów skutecznie zmotywowały ich do nauki języków obcych. Prezentacja

Mobilność: Grecja – Kalampaki 23.05.2022 – 27.05.2022

    W wyjeździe do Grecji uczestniczyło pięcioro uczniów i dwie nauczycielki. Szkoła partnerska znajduje się w małej miejscowości Kalampaka położonej niedaleko Dramy. Uczniowie na ten wyjazd przygotowali prezentację dotyczącą historii Grecji, którą zaprezentowali podczas spotkania. Prezentacja
  Nasi uczniowie mieli okazję poznać szkołę partnerską, zapoznać się z kulturą, tańcami greckimi, obejrzeć prezentacje wykonane przez szkoły uczestniczące w projekcie. Podczas pobytu zwiedzili Kalampakę, Dramę, Filippi, Kavalę. Uczestniczyli w zajęciach sportowych.  Nawiązali znajomości z uczniami z innych krajów. Świetnie bawili się podczas wspólnego wieczoru przepełnionego greckim jedzeniem, muzyką i tańcami. 
 
Mobilność:  Węgry Nyíregyháza 10.10.2022 – 14.10.2022

W spotkaniu na Węgrzech uczestniczyło pięć uczennic oraz dwóch nauczycieli naszej szkoły. 

Goszcząca szkoła partnerska znajduje się w Nyíregyháza, miejscowości leżącej w północno-wschodniej części Węgier. Jest siódmym miastem tego kraju pod względem liczby mieszkańców. Na ten wyjazd nasi uczniowie przygotowali prezentację dotyczącą sławnych ludzi pochodzących z Węgier i zaprezentowali ją wszystkim uczestnikom mobilności. Prezentacja

Nasi uczniowie i nauczyciele mieli okazję poznać szkołę partnerską, zapoznać się z kulturą oraz historią Węgier, obejrzeć prezentacje przygotowane przez uczniów szkół biorących udział w projekcie. 

Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy zwiedzili: ZOO oraz Muzeum Folkoru w Nyíregyháza, stolicę kraju Budapeszt, miasto Tokaj, fabrykę czekolady w Szerencs oraz zamek w Boldogkőváralja. Brali udział w zawodach rycerskich, w warsztatach robienia czekolady oraz w zajęciach lekcyjnych z matematyki, j. angielskiego i historii. Świetnie bawili się z uczniami węgierskimi oraz ich rodzinami podczas dwóch wspólnych wieczorów. 

Nawiązali nowe znajomości z uczniami szkół partnerskich i wspólnie spędzili pożegnalny wieczór wypełniony muzyką, tańcem i śpiewem. 

Mobilność:  SłoweniaBoštanj  20.03.2023 – 24.03.2023

W mobilności na Słowenię uczestniczyło pięciu uczniów i dwóch nauczycieli. 

Słoweńska szkoła goszcząca znajduje się w Boštanj – małej, ale pięknej miejscowości położonej w południowo-wschodniej części Słowenii. Nasi uczniowie na ten wyjazd przygotowali prezentację na temat tradycyjnych potraw i smaków kuchni słoweńskiej. Prezentacja 

Wszyscy goście mieli okazję poznać szkołę partnerską, jej historię oraz osiągniecia. Dzięki prezentacjom przygotowanym przez uczniów z Grecji, Węgier, Turcji, Słowenii i Polski uczestnicy mobilności poznali tradycje, historię, geografię, kuchnię oraz sławnych ludzi ze Słowenii. Brali udział w różnego rodzaju aktywnościach. Nie tylko uczestniczyli w zajęciach sportowych rywalizując z gospodarzami, ale mieli także okazję sprawdzić się w tradycyjnych grach i zabawach podczas warsztatów w Muzeum Etnograficznym. Brali udział w zajęciach lekcyjnych uczniów słoweńskich. Zwiedzali Sevnicę, okolice Boštanj, stolicę kraju Ljubljanę oraz przepiękny Bled. 

Wspaniale bawili się podczas wspólnego, pożegnalnego wieczoru wypełnionego śmiechem, tańcem i muzyką.  

W czasie tego wyjazdu narodziło się mnóstwo nowych, międzynarodowych przyjaźni, które, mamy nadzieję, przetrwają próbę czasu. 

Mobilność: Turcja – Stambuł 15.05.2023 – 19.05.2023 

W spotkaniu w Turcji uczestniczyło pięciu uczniów oraz dwóch nauczycieli naszej szkoły. 

Turecka szkoła partnerska znajduje się w Stambule, a dokładnie na obrzeżach tej wielkiej metropolii leżącej na dwóch kontynentach – Europy i Azji.  

Stambuł jest największym i najludniejszym miastem w Turcji. Jest również kulturalnym, handlowym i finansowym centrum kraju. Położony jest nad cieśniną Bosfor oraz morzem Marmara. Tym razem nasi uczniowie przygotowali prezentację na temat geografii Turcji , by móc ją przedstawić gospodarzom ostatniej już mobilności w naszym projekcie oraz ich międzynarodowym gościom. Prezentacja 

Wszyscy uczestnicy mieli okazję poznać szkołę i jej społeczność. Doświadczyć tureckiej gościnności i otwartości na inne kultury. Zapoznać się z tradycjami, historią, geografią, tradycyjną kuchnią oraz sławnymi ludźmi z Turcji dzięki prezentacjom przygotowanym przez uczniów szkół uczestniczących w projekcie. 

Podczas tygodniowego pobytu uczniowie zwiedzili największe atrakcje turystyczne Stambułu, np.: Haga Sophia, Pałac Topkapi, Muzeum Archeologiczne, Prince Islands, Anatolian Club oraz wiele, wiele innych wspaniałych miejsc. Uczestniczyli w warsztatach artystycznych, w czasie których poznali Ebru – tradycyjną turecką sztukę zdobienia papieru. Uczyli się tradycyjnych tureckich tańców. Poznali niektóre zwyczaje oraz kuchnię turecką. 

Na zakończenie wizyty w Turcji wszyscy uczestnicy wzięli udział w wieczornym rejsie po Bosforze połączonym z uroczystą kolacją. Tańcom i śmiechom nie było końca. Niestety było to ostatnie spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Węgier, Grecji, Turcji i Słowenii w tym projekcie. 

Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze przy realizacji innych projektów w ramach programu Erasmus+. 

Our European Heritage

Do zobaczenia! 

Projekt dobiegł końca, prezentujemy skrót naszych wyjazdów. Prezentacja