Pielęgniarka

                                             Barbara Masiarz

PONIEDZIAŁEK 8:00 – 15:15

WTOREK 12:20 – 15:30

ŚRODA 8:00 – 15:25

CZWARTEK 10:30 – 15:30

PIĄTEK 10:40 – 15:30

 

Nasza szkoła bierze udział w „Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka” edycja 2020/2021. Jego główny celem jest budowanie świadomości występowania czerniaka, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.
Projekt realizowany jest na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Onkoma działającego przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).

WSZYstko o wszawicy

Rok szkolny rozpoczęty, wspólne zajęcia i zabawy na szkolnych korytarzach. Interakcje personalne sprzyjają wzajemnym kontaktom, a co za tym idzie zakażeniom pedikulozą. Pedikuloza to inaczej wszawica, choroba pasożytnicza wywołana przez wesz głowową.

Do zarażenia pasożytem może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, wycieczki).

Wesz głowowa jest owadem koloru od brudnobiałego do szarego, osiąga długość 2-3 mm. Pełny cykl życiowy trwa około 3-4 tygodni. Poza głową człowieka jest w stanie przetrwać 1-2 dni. Samica wszy składa od 100 do 300 jaj, które mocno przylegają do włosów dzięki substancji klejącej. Dorosłe wszy i larwy mogą być trudno dostrzegalne. Najczęściej bytują za uszami oraz w okolicy potylicznej i ciemieniowej głowy. Z głowy wypadają tylko martwe osobniki.

Gnidy to inna nazwa małych jaj, składanych przez samice wszy. Jaja maja wielkość porównywalną do ziarna sezamu lub soli. Żywe twory są w kolorze szarobiałym i występują w pobliżu głowy – są mocno przyklejone do nasady włosa i trudno je usunąć.

JAK OBJAWIA SIĘ WSZAWICA?

Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywne w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy. Mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem. W skrajnych przypadkach na głowie osoby zarażonej wszawicą pojawia się tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.

JAK LECZYĆ ?

W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina).

Do zwalczania wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie zlikwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptece. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem. Potem, grzebień należy starannie umyć , oczyścić poprzez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie.

Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Specjalnym czynnościom poddane powinny być również rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze min. 60 C lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać należy spryskać preparatem owadobójczym. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażarce ok. 24-48 h. W ramach profilaktyki regularnie sprawdzamy czystość głowy.