Promoting Literacy Skills by Stories of EU
Cele dla uczniów:
- promowanie umiejętności literackich,
- rozwijanie krytycznego myślenia,
- rozwijanie umiejętności językowych i cyfrowych,
- rozwijanie komunikacji, umiejętności współpracy,
- poznanie kultury krajów partnerskich.
Cele dla nauczycieli:
- zwiększenie motywacji,
- wymiana dobrych praktyk,
- rozwijanie umiejętności współpracy między nauczycielami EU,
- rozwój umiejętności komunikacyjnych, interpersonalnych i społecznych,
- rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Nasi partnerzy:
Hintan koulu – Oulu, Finlandia Ticaret Odasi Ilkokulu – Stambuł, Turcja
Primary School of Profitis Elias – Grecja Istituto Comprensivo Portella delle Ginestre – Vittoria, Włochy
Wizyta krajów partnerskich w Radomiu wspomnienia
W dniach 18 – 22 listopada 2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie nauczycieli realizujących projekt „Promoting literacy skills by stores of EU” w ramach programu Erasmus+ akcja KA 229. Gościliśmy nauczycieli z Finlandii, Grecji, Turcji i Włoch. Gości przywitano tradycyjnie chlebem i solą. Uczniowie i nauczyciele przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowano m.in. polskie tańce – krakowiaka i mazura, pieśni ludowe. Nauczyciele ze szkół partnerskich przedstawili krótkie informacje o swoich szkołach. W czasie pięciodniowego spotkania goście zwiedzili z przewodnikiem centrum Radomia, odwiedzili Warszawę, gdzie podziwiali panoramę miasta z Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzili Stare Miasto i Zamek Królewski, odwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, zachwycali się iluminacjami świetlnymi w Wilanowie. Zostali przyjęci przez Dyrektora Generalnego MEN p. Sławomira Adamca w Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie zostały przedstawione im szczegóły polskiego systemu edukacji. Organizację placówek oświatowych w Radomiu poznali podczas spotkania z przedstawicielami Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Nauczyciele ze szkół partnerskich uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych: lekcjach nauczania zintegrowanego w klasie 1, 2 i 3 oraz w lekcjach biologii, geografii i wychowania fizycznego w klasach piątych. Uczestniczyli także razem z uczniami PSP 32 w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” w Muzeum Wsi Radomskiej. Goście zwiedzili również Kazimierz Dolny nad Wisłą.
Spotkanie było także okazją do prezentacji prac ze szkół partnerskich. Przed spotkaniem uczniowie ze wszystkich szkół pracowali nad mitem o Tezeuszu. Przygotowano prace plastyczne, cyfrowe, wywiady z postaciami z mitu. Każda szkoła partnerska przygotowała także kalendarz z ilustracjami dotyczącymi omawianych w projekcie utworów literackich. Było to już czwarte spotkanie projektowe. Poprzednie odbyły się w Finlandii, Turcji i Grecji. Ostatnie odbędzie się we Włoszech na Sycylii. Nauczycieli, którzy odwiedzili naszą placówkę urzekła polska kultura oraz gościnność gospodarzy z PSP nr 32 w Radomiu. Podkreślano doskonałą organizację spotkania.
Mobilność – Profitis Elias Grecja
W dniach 20.05 – 24.05.2019 odbyło się trzecie spotkanie projektowe w małej szkole w wiosce w północnej części Grecji. Tym razem prezentowane na spotkaniu prace uczniów dotyczyły jednego z tureckich opowiadań o Nasreddinie Hodży – „Jedz szato, jedz”. Nasi uczniowie napisali scenariusz przedstawienia kukiełkowego na podstawie tego opowiadania, następnie przygotowali postaci i scenę, a całe przedstawienie zostało nagrane tak by mogło być przedstawione w Grecji. Ponadto przygotowano także ilustracje i grę w Scratch dotyczące opowiadania.
W czasie spotkania nauczyciele rozmawiali o greckim systemie edukacji, obserwowali zajęcia szkolne, zapoznali się z grecką kulturą, zwiedzili wiele ciekawych miejsc.
Mobilność – Stambuł Turcja
W dniach 25.02 – 1.03.2019 odbyło się drugie spotkanie projektowe – tym razem w Stambule w Turcji. Uczestniczyło w nim pięcioro nauczycieli naszej szkoły. Podczas spotkania prezentowano prace uczniów dotyczące postaci z fińskiej mitologii. Uczniowie z krajów partnerskich przed spotkaniem pracowali nad Kalevalą – opowieścią wybraną przez fińską szkołę. Uczniowie PSP 32 przygotowali ilustracje, pocztówki, grę na learning apps dotyczące tej właśnie opowieści.
Podczas spotkania nauczyciele zapoznali się z tureckim systemem edukacji, uczestniczyli w wielu lekcjach prowadzonych w szkole w Stambule, zapoznali się z kulturą Turcji i historią Stambułu. Odwiedzili wiele historycznych miejsc.
Mobilność – Oulu Finlandia wspomnienia – prezentacja
Przed wyjazdem nauczycieli do Finlandii nasi uczniowie przygotowali opowiadania, komiksy i cyfrowe opowieści o elfach i Mikołaju, stworzyli propozycje logo projektu, wykonali zakładki do książek dla uczniów ze szkół partnerskich.
Pięcioro nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w pierwszym spotkaniu projektowym w Finlandii w dniach 10.12 – 14.12.2018r. Nauczyciele zapoznali się z systemami edukacji w krajach partnerskich, obejrzeli prezentacje szkół biorących w projekcie. Wybrali logo spośród propozycji przygotowanych przez szkoły biorące udział w projekcie. Prezentowali prace naszych uczniów. Obserwowali typowe zajęcia prowadzone w fińskiej szkole, wymieniali się doświadczeniami i opiniami z nauczycielami z innych krajów.
Pobyt w Finlandii był okazją do zwiedzenia miasta Oulu oraz odwiedzenia wioski Świętego Mikołaja w Rovaniemi.