Wolontariat

„Wolontariat to przede wszystkim naturalny odruch serca,

który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu”

św. Jan Paweł

 

KIM JESTEŚMY?

Jesteśmy uczniami z klas IV-VIII. Potrafimy zauważyć potrzebujących. Lubimy pomagać. Cieszymy się, gdy nasi rodzice, rodzeństwo, nauczyciele i pracownicy szkoły wspierają nas w działaniach na rzecz słabszych i bezbronnych. Jesteśmy radośni i roztańczeni. Należymy do Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 32 w Radomiu. Należymy do Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „ARKA”.  Tworzymy lepszy świat.

DZIEŃ PAPIESKI

Czynnie włączamy się w obchody Dnia Papieskiego. Dekorujemy szkołę, promujemy aktualne hasło Dnia Papieskiego oraz prowadzimy zbiórkę pieniężną dla Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przypominamy nauczanie i postać św. Jana Pawła II.  Od 2007 roku nasza szkoła jest sztabem ogólnopolskiej zbiórki publicznej na stypendia dla uzdolnionej i ubogiej młodzieży.  Od 2018 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu adresujemy i pakujemy tzw. pakiety na zbiórkę kościelną do wszystkich parafii na terenie diecezji radomskiej. Opiekunowie wolontariatu współpracują z Fundacją cały rok.

Chcesz wiedzieć więcej o Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”? Zobacz: www.dzielo.pl

BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W ostatnich dniach października zapraszamy wszystkich uczniów na Bal pod hasłem „Każdy może być święty”. Salę gimnastyczną wypełniają uczniowie i nauczyciele przebrani za świętych lub aniołów. Prowadzimy zabawy integracyjne, śpiewamy piosenki z gestami i wspólnie bawimy się przy muzyce chrześcijańskiej. Dla starszych uczniów przygotowujemy gry multimedialne. Bal rozpoczynamy i kończymy modlitwą.

KWESTA NA CMENTARZU

W pierwszych dniach listopada uczestniczymy w zbiórce pieniędzy na rzecz renowacji zabytków cmentarza. Organizatorem kwesty jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, cieszymy się, że możemy pomagać w odnawianiu historycznych nagrobków.

Więcej na zabytkicmentarza.radom.pl

DZIEŃ MISIA

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia (25 listopada) organizujemy zabawy dla przedszkolaków i uczniów klas I-III. Spędzamy z młodszymi kolegami godzinę i w tym czasie tańczymy, bawimy się, śpiewamy. Przygotowujemy różnego rodzaju gry planszowe, układanki, puzzle i kolorowanki. To jest bardzo aktywny i „misiowy” czas 😉

KUP MISIACZKA DLA DZIECIACZKA

Akcję organizujemy przy okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zbieramy pluszaki: nowe – dla dzieci z radomskich szpitali (akcja organizowana przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu), używane zabawki, chociaż w bardzo dobrym stanie, przekazujemy dla dzieci z domów dziecka (akcja organizowana przez Radomiak Radom).

KUBEK DLA BEZDOMNEGO

Streetworkerzy Radom działający przy CARITAS Diecezji Radomskiej wspierają bezdomnych. Zbliżająca się zima jest czasem szczególnie trudnym. Od roku 2018 organizujemy akcję „Kubek dla bezdomnego” – zbieramy kubki, kawę, herbatę i cukier.

SZLACHETNA PACZKA

W roku 2015 dołączyliśmy do drużyny Szlachetnej Paczki. Pod hasłem „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” społeczności naszej szkoły przygotowuje paczki dla wybranej rodziny. Zaangażowanie uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły jest ogromne! Paczek jest mnóstwo, po spakowaniu trafiają do magazynu, a stamtąd do „naszej” Rodziny. Ostatnim etapem akcji jest relacja wolontariusza – SuperW, z przekazania paczki. Dzięki temu wiemy, jak ogromną radość sprawiliśmy rodzinie w potrzebie. Oczywiście w akcji udział bierze cała szkoła, a motorem napędowym jest Samorząd Szkolny i Wolontariat 😊

Chcesz wiedzieć więcej o Szlachetnej Paczce? Zobacz: www.szlachetnapaczka.pl

GALA WOLONTARIATU

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczestniczymy w Uroczystej Gali Wolontariatu. To przede wszystkim czas podziękowań za cały rok pracy w wolontariacie oraz wspólnego świętowania. Chcesz wiedzieć więcej o Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „ARKA”? Zobacz: www.”ARKA”.radom.pl/

BAL WOLONTARIUSZA

Co roku uczestniczymy w Balu Wolontariusza organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „ARKA”. Jest to czas dobrej zabawy i integracji z wolontariuszami z wielu szkół radomskich. Na każdy Bal musimy przygotować kotyliony, wizytówkę Klubu, a czasem piosenkę czy krótki występ.

BAL KARNAWAŁOWY DLA DZIECI

Z ogromną radością uczestniczymy w balu karnawałowym dla przedszkolaków oraz dzieci z klas I-III. Dzielimy się na grupy i bierzemy pod opiekę młodszych kolegów z danej klasy. W czasie balu razem się bawimy, zachęcamy do tańca i animujemy zabawy. Nie zapominamy o przebraniach – jak karnawał, to karnawał!

KIERMASZ WALENTYNKOWY

Tuż przed Walentynkami organizujemy kiermasz. W 2019 roku przygotowaliśmy kartki walentynkowe, a w roku 2020 we współpracy z kołem chemicznym – kosmetyki ekologiczne. Zarobione pieniądze przeznaczyliśmy na rehabilitację chłopców: Olka Gryzło (2019) i Marka Ośki (2020). Ciekawe, jakie pomysły przyniosą kolejne lata?

JESTEŚMY ARTYSTAMI

Lubimy występować. Napisaliśmy scenariusze przedstawień: „Kochasz? Więc nie musisz się bać!” (przedstawienie wielkanocne o charakterze profilaktycznym), „Mario, czy już wiesz?” i „Pozwól się odnaleźć” (przedstawienia wielkanocne), „Pomoc to nasza moc” (przedstawienie świąteczne o wolontariacie). Wystawiliśmy przedstawienia w czasie rekolekcji szkolnych i parafialnych: „Szuka was Miłość, jakiej nie znacie”, „Misterium Drogi Krzyżowej”.

OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO LASU

W kwietniu bierzemy udział Ogólnopolskim Święcie Lasu. Razem z samorządowcami, przedstawicielami mediów oraz wolontariuszami z innych szkół sadzimy drzewa w Lesie Kapturskim. Nie jest łatwo, ale na pewno radośnie! Czasem zbyt trudno wbić łopatę w ziemię, trafi się kamień, albo korzeń, drzew trzeba wsadzić naprawdę dużo… Na szczęście są obok dorośli, którzy pomogą, porozmawiają, pożartują z nami. Po zakończonej pracy Nadleśnictwo Janiszew zaprasza na ciepły posiłek na polanie. Najedzeni odzyskujemy siły i mamy czas na zabawę na świeżym powietrzu.

TRENING CHARYTATYWNY

Na trening zapraszamy uczniów, rodziców, rodzeństwo, nauczycieli i… wszystkich, którzy mają ochotę poćwiczyć przy dobrej muzyce. Jest intensywnie, ale pięknie! Trochę wysiłku i szczytny cel – bilet wstępu to pieniądze na leczenie lub rehabilitację dziecka. Pierwszy trening odbył się pod hasłem „Ćwiczymy dla Marka” –  zbieraliśmy pieniądze na rehabilitację Marka Ośki. 

SUKCESY WOLONTARIUSZY

XVIII Radomska Edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”-„Ósemeczka” (3 kwietnia 2017 r.) – tytuł WSPANIAŁEJ 2017 uzyskały Julia Zychowska i Natalia Nielipińska

„Arka ma talent” (20.11.2017 r.) – wyróżnienie otrzymała Oliwia Goliat

„Arka ma talent” (22 i 23.11.2018 r.) – 3 miejsce w konkursie dla klas IV-VI zdobyła Oliwia Goliat; 3 miejsce w konkursie dla klas VII-VIII, gimnazjum i LO zdobyła Julia Zając