Układ okresowy pierwiastków

Układ okresowy pierwiastków to zestawienie wszystkich pierwiastków chemicznych w postaci rozbudowanej tabeli, uporządkowane według ich rosnącej liczby atomowej. Pierwiastki w układzie zostały pogrupowane według ich cyklicznie powtarzających się podobieństw właściwości. Twórcą układu okresowego pierwiastków chemicznych jest Dmitrij I. Mendelejew. Opracowanie układu Mendelejewa w 1869 roku uważane jest za jedno z największych osiągnięć w dziedzinie chemii. Rosyjski naukowiec uporządkował 63 znane wówczas pierwiastki chemiczne według zwiększającej się masy atomowej. Dziś układ Mendelejewa zawiera 118 pierwiastków chemicznych. Uczniowie klas 7 na lekcjach chemii poznali układ okresowy pierwiastków chemicznych a także wybrali swój ulubiony pierwiastek chemiczny. Kreatywne prace uczniów można obejrzeć w galerii szkolnej.