Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. U podstaw obchodów są tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W naszej szkole również świętowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Został zorganizowany konkurs pod hasłem „ZA PAN BRAT Z POLSZCZYZNĄ” w trzech kategoriach:
I. KATEGORIA – QUIZ JĘZYKOWY DLA UCZNIÓW KL. VI – VIII.
1. miejsce – Maria Gryzło (kl.8a), Adrianna Siwiec (kl.8b).
2. miejsce – Kaja Stolarczyk (kl.6a), Adrianna Kwiecień (kl. 7c).
3. miejsce – Szymon Dreja (kl.7a), Klara Wojciechowska (kl. 7c)
II. KATEGORIA – PRZEBRANIE ZA BOHATERA LITERACKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV-V.
1. miejsce – Antonina Sułkowska (kl.5a), Bartosz Piętak (kl. 4a).
2. miejsce – Zuzanna Soból (kl.4a), Adam Siewierski (kl. 4b).
3. miejsce – Amelia Krzosek (kl.4a), Szymon Równy (kl.4a).
III. KATEGORIA – PLAKAT PROMUJĄCY POPRAWNE POSŁUGIWANIE SIĘ JĘZYKIEM POLSKIM DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII.
1. miejsce – Szymon Dreja (kl. 7a).
2. miejsce – Antonina Matyja (kl. 4b).
3. miejsce – Klara Wojciechowska (kl.7c), Adam Siewierski (kl.4b).
Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie.