Żywa lekcja historii

W czwartek 09.02. odbyła się w naszej szkole Żywa lekcja historii. Był to dwugodzinny pokaz historyczny przygotowany przez  Agencję artystyczną „Pan Michał”. Pan Michał Rychlicki – autor pokazu, to człowiek z pasją, doskonale znający dzieje naszego kraju i umiejący je pięknie przekazać.

Klasy starsze zapoznały się z przyczynami wybuchu II wojny światowej oraz sytuacją Polaków w czasie tego tragicznego dla naszego kraju czasu. Tematy, takie jak holokaust, kampania wrześniowa, zbrodnia katyńska czy powstanie warszawskie zachęciły nas do refleksji. Pan Michał, angażując do współpracy wielu uczniów, przybliżył nam wiedzę z tego okresu czasu. Wielki entuzjazm wywołały scenki nawiązujące do wydarzeń historycznych, w których grali uczniowie naszej szkoły. Wszyscy w mundurach prezentowali się doskonale. Zapamiętamy również, że II wojna światowa to nie tylko podręcznikowa wiedza ale także przestroga dla przyszłych pokoleń.

Dla klas młodszych tematem Żywej lekcji historii byli średniowieczni rycerze. Pan Michał przedstawił drogę, jaką musiał przebyć młody chłopak, żeby zostać rycerzem. Omówił także zajęcia rycerzy, takie jak turnieje rycerskie oraz przedstawił  jak wielką wartość dla rycerza stanowił kodeks rycerski. Mimo, że rycerzy już dziś nie ma, na spotkaniu nasi uczniowie mogli się przenieść dzięki strojom, takim jak zbroje, kolczugi, miecze i tarcze, w czasy rycerskie. Porywająca narracja pana Michała zamieniła nasze spotkanie z żywą historią w prawdziwą podróż w przeszłość.