54 Zimowy Rajd na Raty

Od stycznia do  marca 2024r. członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego „Róża Wiatrów” wraz z opiekunami wzięli udział w 54 Zimowym Rajdzie na Raty orgaznizowanym przez O.M. PTTK w Radomiu.

Celem Naszym rajdów jest: poznawanie okolic Radomia, zdobywanie odznak turystycznych, popularyzacja aktywnego wypoczynku.

13 stycznia ruszyliśmy na trasę I raty Rajdu Zimowego. Jak sama nazwa mówi, było śnieżnie, i dość mroźno. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Borkowicach, a zakończyliśmy w Krakowej Górze. Przez śnieżne ostępy poprowadził nas, niezastąpiony pan Sławomir Mazgajczyk-trasa liczyła około 14 km. Po drodze zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Borkowicach, i cmentarz na, którym spoczywa ksiądz Jan Wiśniewski, patron Om PTTK w Radomiu. Na trasie obejrzeliśmy zabytkowy park przy pałacu Dembińskich, i przepiękny platan rosnący w parku. Pomimo zimna, wszyscy w dobrych humorach dotarliśmy na metę rajdu tj. Krakowej Górze. Szybciutko rozpaliliśmy ognisko, żeby się ogrzać, i posilić pieczonymi kiełbaskami.

10 lutego odbyła się II rata 54. Zimowego Rajdu na Raty. Taka pomieszana rata, bo pogoda jesienno-wiosenna, warunki na drogach jesienno-zimowe. Miejscem startu był parking przy arboretum w Marculach. Stąd wpierw kierowaliśmy się na wschód aby dotrzeć do Leśniczówki Kruki, a od niej na zachód, by dojść do Ostrowieckiego Gościńca. Na trasie poznaliśmy kilka miejsc związanych z II wojną światową, a przede wszystkim działalnością oddziału AK „Potoka” i bitwą pod Piotrowym Polem. Przy pomniku bitwy odpoczęliśmy dłużej przy ognisku. Pogoda w ostatnich dniach zapewniła nam atrakcje na drogach, które nieraz ginęły pod wodą.

2 marca odbyła się III rata zimowego rajdu. Spacer Nasz zaczęliśmy w Stefankowie, a zakończyliśmy w Budkach. Trasa liczyła 14 km. Po drodze zobaczyliśmy pomniki, Zabytkową Hutę Żelaza w Chlewiskach, Trasa prowadziłam Nas w dużej części przez bagna, wzdłuż strumyków i między gałązkami. Pogoda do spacerów dopisała, mimo to woda w butach się pojawiła. I tak zakończyliśmy swoje wędrówki, podczas 54 Zimowego Rajdu na Raty. Teraz zaczynamy przygotowania do 32 Wiosennego Rajdu na Raty, na który serdecznie zapraszamy.