XI Integracyjny Rajd Korczakowski

22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi uczniowie kl. 4B oraz 5 uczniów z kl. 5B wraz z wychowawcami wzięli udział w XI Integracyjnym Rajdzie Korczakowskim. Celem rajdu była:

• Integracja środowisk młodzieży z niepełnosprawnością poprzez zajęcia turystyczno-rekreacyjne i wspólną zabawę,
  • Popularyzacja czynnych form wypoczynku,
  • Popularyzacja działalności PTSM,
  • Poznawanie walorów turystycznych Ziemi Radomskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Puszczy Kozienickiej,
  • Uczczenie Dnia Ziemi,
  • Zaangażowanie dzieci i młodzieży w aktywność turystyczną jako formę oddziaływania terapeutycznego poprzez kontakt z rówieśnikami i przyrodą.

Wczesnym rankiem zebraliśmy się pod szkołą i udaliśmy się na miejsce startu pod budynek internatu SOSW. Wzięło w nim udział około 220 osób, to przede wszystkim dzieci i młodzież, w tym z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami, z radomskich i okolicznych szkół. Uczestnicy rajdu z uśmiechami na buziach zostali przewiezieni autokarami do Augustowa oraz pociągiem Kolei Mazowieckich do Pionek Głównych na start rajdu.

Na trzech trasach: pieszej – długiej, pieszej – specjalnej i rowerowej, pod opieką nauczycieli i przewodników Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu: Pana Karola, Andrzeja i Łukasza, młodzi turyści podziwiali urokliwe tereny Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz poznawali najważniejsze wydarzenia historyczne związane z tym regionem.

Ramię w ramię z chmurami lecz bez deszczu, troszkę zmarznięci dotarliśmy na polanę piknikową w Rezerwacie przyrody „Źródło Królewskie”. Tam czekała na Nas gorąca herbata, pączki, bułki słodkie, soczki i ognisko przy którym piekliśmy kiełbaski. Mimo zmęczenia wzieliśmy udział w konkursach: krajoznawczym, literackim związanym z Dniem Ziemi, a także w grach i zabawach integracyjnych.

Zmęczenia, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd J