Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce

31 października 2018 r. uczniowie klasy Vc byli na wycieczce w Muzeum im. Jacka Malczewskiego i oglądali ekspozycję poświęconą dziecięcym bohaterom nowel i powieści, poznawanych już w szkole, od wczesnych lat szkoły podstawowej do liceum włącznie.

Piątoklasiści mogli zobaczyć jak wyglądała wieś polska pod koniec XIX w., czyli miejsce życia Janka Muzykanta z noweli Henryka Sienkiewicza, Antka – bohatera opisywanego przez Bolesława Prusa czy małego Tadeusza z nowelki Elizy Orzeszkowej. Na wystawie została zrekonstruowana niewielka wiejska chata z autentycznym wyposażeniem z epoki: piecem, meblami, przedmiotami codziennego użytku. Duże zainteresowanie wzbudziła ekspozycja związana z przygodami Stasia i Nel bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy. Pojawiło się na niej sporo barwnych, egzotycznych eksponatów, pochodzących z krajów leżących na szlaku wędrówki małych bohaterów. Codzienność egotycznych krajów została pokazana przez przedmioty kultury materialnej, elementy stroju, czy choćby uposażenie wielbłąda wędrującego przez pustynię.

Wiele emocji wśród uczniów wzbudziła najbardziej niezwykła i kolorowa części wystawy poświęcona postaciom fantastycznym, czyli bohaterom bajkowym z Alicji w krainie Czarów Levisa Carrola, Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i Opowieści z Narnii C.S. Lewisa . To wszystko dzięki atrakcyjnym eksponatom. Piątoklasiści mogli obejrzeć model samolotu z czasów II wojny światowej w skali 1: 16, strój pilota, starą zdobioną szafę, ruszającego się lwa, wielokolorowe i bardzo autentyczne laki wyobrażające postaci Alicji, Kapelusznika, Królowej Kier i całej reszty bohaterów żyjących „po drugiej stronie lustra”.

Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których tworzyli podobizny swoich ulubionych bohaterów literackich.