Erasmus+

Placówka –  Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Radomiu – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 32 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Publiczne Przedszkole nr 26  przyjmowała w dniach 21.10 – 25.10. 2019 r. nauczycieli i uczniów ze szkół z Bułgarii, Łotwy, Rumunii i Turcji w ramach projektu  Erasmus+ Snapshots of Myself on the European Canvas. Główne cele projektu to: budzenie świadomości międzykulturowej i poczucia tożsamości, rozwijanie europejskich wartości takich jak akceptacja, tolerancja a także doskonalenie umiejętności językowych i cyfrowych, nauka podstaw fotografii, rozwijanie komunikacji, umiejętności interpersonalnych i społecznych. Uczniowie gościli w domach swoich polskich rówieśników. Spotkali się tam z bardzo ciepłym przyjęciem, gościnnością i opiekuńczością polskich rodziców.

Pierwszego dnia na terenie szkoły chlebem i solą przywitała gości dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego nr 4 p. A. Kaleta i koordynator projektu wicedyrektor p. D. Szczepańska.

Delegacje z krajów partnerskich zwiedzali Radom, gościli w UM w Radomiu, gdzie przyjął ich wiceprezydent miasta p. K. Semik. Uczestników projektu urzekło Muzeum Rowerów oraz Muzeum Elektrownia. Nasi goście odwiedzili Warszawę. Podziwiali panoramę miasta z 30. Piętra Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzili  Uniwersytet Warszawski, obserwowali odprawę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, spacerowali po Starym Mieście. W Krakowie zwiedzili Wawel i podziwiali piękno Starówki.

Cele projektu realizowali również poprzez warsztaty fotograficzne na temat „My town – Principles of composition” prowadzone przez radomskiego fotografa  p. S. Wykrotę przy współudziale nauczycieli z PSP nr 32. Efektem tych warsztatów są przepiękne zdjęcia i plakaty „Radom w oczach gości”. Uczestnicy projektu obserwowali lekcje matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, informatyki, chemii, fizyki oraz wychowania fizycznego.

Harmonogram pobytu obfitował w wiele atrakcji kulinarnych związanych z poznawaniem smaków polskiej kuchni, zabaw integracyjnych na terenie szkoły i poza nią (zumba dla wszystkich, gra w kręgle).

Na zakończenie projektu odbyło się uroczyste rozdanie certyfikatów i drobnych upominków. Wszyscy zagraniczni goście podkreślali wspaniałą organizację i atmosferę panującą podczas pobytu w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4. Byli wdzięczni za wspaniałe przyjęcie zarówno uczniów w domach swoich rówieśników, jak i w szkole. Nie zabrakło wzruszeń, u wielu pojawiła się przysłowiowa łezka w oku. Warto pamiętać, że to, co jest najważniejsze, to wspomnienia. Ich wartość jest bezcenna